4e. Voorstel van het Uagplijktch Bestuur om een planben vloer in een der schoollokalen te laten leggen, waarvoor de kosten zijn begroot op f 100. 5e. Geloofsbrief van den heer 11. A. Landheer. 11e Voorzitter stelt voor den geloofsbrief niet in behandeling te nemen, aangezien deze zaak thans bij Heeren Ged. Staten aanhangig is, en dus de kwestie der verkiezing thans in hooger beroep bij dat Ooilege berust. De heer de Ruiter gaat hiermede accoord. De heer Koert wil den geloofsbrief evenwel onder zoeken en acht het billijk dit te doen, waar de heer Landheer in het bezit er van is. liet voorstel van den Voorzitter tot niet onder zoek wordt met 4 tegen 3 stemmen verworpen. Alsnu verzoekt de Voorzitter den leden A. Braber Pz. en A. J. Braber zich wel met het onderzoek te willen belasten. De leden zeggen toe, en na onderzoek rappor teert de Commissie, dat de geloofsbrieven in orde zijn bevonden, en mitsdien tot toelating voorge steld wordt. De Voorzitter brengt dit voorstel in stemming uitgebracht worden 7 stemmen, waar van 4 tegen, en 3 vóór het voorstel. De heer D. A. Landheer is mitsdien niet toe gelaten als lid van den Raad. Ten laatste belasten zich de leden A. ,T. Braber en I. Scherpenisse met het onderzoek der rekening van het algemeen armbestuur over 1908. Hierna wordt de vergadering gesloten. Zitting van Woensdag 11 Augustus. Present met den Voorzitter, den Burgemeester, alle leden na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen, en onveranderd goedgekeurd. Ter tafel. Ie. Schrijven van H.H. Ged. Staten, houdende mededeeling, dat in de op Maandag 16 Augustus a.s. te houden vergadering van het Provinciaal Bestuur verslag zal worden uitgebracht, in zake de bezwaren, van den heer D. A. Landheer tegen zijne niet toelating als lid van den raad der ge meente, welke vergadering door één of meer gemachtigden van den Raad, kan worden bijge woond. De Voorzitter stelt voor een gemachtigde af te vaardigen, en de heer Scharpenisse stelt voor als gemachtigde aan te wijzen den Voorzitter. Beide voorstellen worden bij acclamatie aan genomen. Ze. Gemeenterekening over 1908. De commissie van onderzoek rapporteert, dat de Gemeenterekening in orde is bevonden, en adviseert tot voorloopige vaststelling. Hiertoe wordt bjj acclamatie besloten. 3e. Voorstel van het Dagelijksch Bestuur om de kosten van het schoonmaken van eene sloot tusschen het erf van den heer J. Koert Mz. en de begraafplaats, voor twee derden voor rekening der gemeente te brengen. Hiertoe wordi bij acclamatie besloten. Hierna wordt de vergadering gesloten. IHgsreaowdeis &gasl4kesB. De copie van Ingezonden Stukken, die niet geplaatst zijD, wordt niet teruggegeven.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever.) Middelharnis, 2 Augustus 1909. Mijnheer de Eedacteur! Nog altijd kan men zoo van verre hooren, dat onze Edelachtbare Burgemeester het plan nog volstrekt niet prijs geeft om een weg te maken naar het station der tram, hoewel daar nu op het oogenblik wel niet mede gehaast zal worden, omrede de tijd wel komt, dat de Raad der Ge meente nem hierin wel terwille zal zijn (dit hebt gij kiezers van Middelharnis aan u zelf te danken), bij eenig nadenken zal toch voor verre het grootste deel der burgers vragen waartoe die weg, want de tijd zal het leeren dat de tram op financieel en zedelijk gebied volstrekt geen reden van blijdschap zal worden, maar achteruitgang op beider gebied en nu is de burgerij al zoo belast dat er niets bij kan, maar dat er noodza kelijk af zou moeten van de belastingen. Want het is buiten alle tegenspraak dat de Gemeente niet bloHt maar achteruitgaat, het wordt meer dan tijd, dat er met de Gemeentegelden wat zui niger gehandeld wordt en wat de zaak nu nog ernstiger maakt is dat die weg dan toch over de oude begraafplaats heen zal loopen. Nu weet ik wel, dat is dan toch maar over de tweede en derde klasse, maar daar vindt men toch ook eerbied voor onze ontslapenen en irf den regel meer dan bij de arristocratie, want die gaan voor het groote deel mede met de stelling dat het voor den overblijver erger is als voor degenen die van ons sterven. De leer van Darwin huldigen zij, daar stellen zij zich gerust mede, nu is het roeping voor de burgerij van Middelharnis om daar gezamentlijk tegen te protesteeren eer het zoover is, opdat er toch eens een keering komt in de willekeurige handelingen. Dank voor de plaatsing. KEN OPMERKER. Middelharnis, 2 Aug. 1909. Mijnheer de Eedacteur Door de Gemeente gaande viel onwillekeurig mijn oog op de straatmaker, ik dacht bij mij zeiven wat zijn die metselaars hier toch verre hun collega's te Sommelsdijk ten achter, daar zooiets daar nooit gezien wordt dat het straat werk door een straatmaker wordt verricht en zoo oppervlakkig gezien is het straatwerk toch niet minder als hier, of is het' misschien dat de Heer Varkensvisser zoo veel goedkooper is?Mij is het tegendpel wel eens gezegd of kan de Ge meente Middelharnis zich de weelde veroorloven, om er een specialiteit op na te houden, omrede haar financieele toestand zooveel beter is? Wat de reden hier van zij ligt voor mij in het duister. Er gebeuren hier vreemde dingen die buiten zijn, dus niet de drukkende lasten helpen dragen, genieten de voorkeur. Wat mag van dit alles de reden zijn, wie wil en kan ze eens oplossen Dank voor de opname. EEN OPMERKER. Posterijen. JSiditelBarms. De heer A, Scheichrond klerk hij de posterij alhier is om gezond heidsredenen vertrokken en in zijn plaats is thans den heer van Erkel van Rotterdam» Steclits&afeeïi Faillissementen. H. Kievit landbouwer te Stellendam, curator mr. H. P. Hermans te Brielle. 4ilemen$r«3 ülfieasw$. De Duitsche Keizer en Keizerin op Middachten. Gisteren, Maandag, hebben de Duitsche Keizer en Keizerin bun bezoek aan bet Kasteel Middachten gebracht en hebben er van nacht ook gelogeerd. Geen kleine eer voor de bewoners! Bij verschillende ontmoetingen reeds had keizer Willem 11 tegenover Willem graaf VAN Ar.deburg BeNTINCK en WaT.DECK- Limblrg het tegenwoordige hoofd van den tak der familie, die in 1845 door de Duitsche Bondsvergadering werd erkend tot den "Hollen Adel" te belmoren belangstelling getoond voor het kasteel Middachten. Dat kasteel is uit een geschiedkundig oogpunt, evenzeer als om zijn arcitectonische waarde en de schatten van oude kunst bin nen zijn zwaar gemuurte, vermaard, als een monument uit verre tijden. Het echtpaar Bentinck van Middachten is zoowel van Duitschen als van Ncder- landschen stam. De gr.iaf behoort tot den hoogsten Duitschen adel eo hseft o.a. zitting in bet Wurtembergsche Hoogerhuis. Bij het huwelijk van den tegenwoordigen keizer maakten graaf Willem en gravin Marie met de jonggehuwden kennis en sedert heeft de sympathie van dezen Keizer en de Keizeriu voor dé familie van Mid dachten tot een vriendschappelijke!) omgang aanleiding gegeven. Graaf Willem en gravin Marie weiden herhaaldelijk ten paleize genoodigd en ver toeven dan in den intiemen kring van het keizeiïijk gezin. En ook hun beide zoons en hun twee dochters zijn op den daarti e bepaalden leef tijd aan keizer Wilhelm en keizerin Augus ta voorgesteld, waarna het jongere geslacht der Bentincks van Middachten mede in de genegenheid van de keizerlijke familie is opgenomen, het laatst de nu negentien jarige gravin Isabelle. Met een half uur vertraging, vijf mi nuten over twee, kwam de keizerlijke trein het khine station Steeg binnen. Overbodig te zeggen, dat uren te voren de weg van den intocht door vele rijen belangstellenden was omzoomd. De derde klas wachtkamer van het station was keurig lot eeu ontvangstsalon ingericht, belegd met kostbare tapijten. Vanwege de ontvangst Commissie uit de Steeg was een eereboog geplaatst aan den ingang van 't dorp, waarop aan de entree zijde "Welkom" eu aan vertrek-zijde //Tot weerziens." In het dorp aan weerszijde van den weg witte palen inet HollanJsche en Duitsche vlaggen er aan en voorzien van keurige schildjes. Met spanning werd, gelijk van zelf spreekt de aankomst van de liooge gasten door duizenden verbeid, eindelijk daar redende echt roomkleurige spoorwagens getrokken door een Hollaudsche locomotief, statig het station binnen. De ontvangst had in de wachtkamer plaats, waar tal van genoodigden bijeen waren. De Keizer had voor ieder der heeren een vriendelijk woorden bewoog zich monter iii dezen kleinen Hollandschen kring. Spoedig trad men naar buiten. Verrast zag Z, M. naar buiten. Het overzicht over (le gouden roggevelden heen naar de sta tige bossChen is dan ook nimmer frappant. De statie-k ietsen werden bestegen en begon de door duizenden aanschouwde tocht uaar het Kasteel, eerst door het keurige dorp eu toen door de machtig schoone Middachter allee. De eerste twee gala-rij tuigen, a, la deau- mont, bespannen met 4 paarden elk wer den voorafgegaan door een voorrijder. In het eerste rijtuig zaten Keizer Wilhelm en zijn Gastheer; in het tweede Keizerin Augusta met Gravin Bentinck. Naast het Keizerlijk rijtuig reed te paard de oudste zoon van Graaf Bentinck die te Berlijn bij het leger dieutnaast dat van de Keizerin de schoonzoon van den Graaf, die ook te Kleef het keizerlijk paar begeleide als commandand van een eere-escort Uhlanen. Na deze twee rijk-gedecoreerd gela- koetsen kwamen de rijtuigen voor het ge volg des Keizers: alle bespannen met twee paarden. En tenslotte volgde in twee omnibussen het dienend personeeldat waren maar even 30 personen lijfdienaren van den Keizer en Keizerin, kameniers, hofkappers, lijfgendarmen, ltjfjagers, lakeien enz. Het geheele gezelschap, dat de Keizer meevoerde, telde 48 personen. En dan de bagage Er wordt ge schat, dat even 150 kofiers uit den trein werden geladen, en naar het kasteel ver voerd. Dit geschiedde met 8 kofierwagens, elk door twee paarden getrokken zoo spoedig mogelijk moest de bagage ter plaatse van bestemming zijn, en in de diverse kamers van Keizer, Keizerin en gevolg worden ver deeld. En dit alles voor één nacht Keizer Wilhelm toonde zich gedurende zijn intocht niet weinig verrast, door do vriendelijke ontvanst van de menigte die voortdurend juichtte. Z. M. groette schier onafgebroken vrien delijk terug, naar alle kanten neigende. Eindelijk zwenkt de voorzijde af naar een der oprijlanen van het slot. De marechaussee, die zoo kranig den rijksweg heeft afgezet, komt nu het escorte versterking. Want hier is de toegang voor het publiek afgesloten. .De Keizer en de Keizerin zijn binnen de engere omsluiting van de heerlijkheid aangekomen. Statig trekt de stoet langs de steenen brug over den eersten singel, en weldra houdt de keizerlijke statiëkuets voor de kasteel brug stil. Hier treed 's graven oudste dochter, gravin zu Castell Riidenhausen de hooge bezoekers van de stoep af tegemoet. Het gezeldschap stijgt uit. De erfgraaf en zijn zwager zit ten af, eu door den weidschen hofstoet gelijfsiafiïerd, heeft de verwelkoming op de brug naar het slot plaats, terwijl de Koninklijke militaire kapel, in het groen overdekt op gesteld, het Heil dir im Seigerkranz speelt. Te voet begeeft het gezeldschap zich langzaam over het voorplein. De grafelijke fakijuen in galla buigen, en zoodra Wil helm II dë trappen van het bordes betreed ter zijde van de grafin, en de graaf Kei zerin Augusta binnengeleid, komt de kei zerlijke Standaard te waaien op de tinnen van het huis Middachten. Nog even vertoefde de familie met haar bezoekers in de vestibule, iiandeiDworden gedrukt, en vervolgens begeven allen zich naar de groote zaal waar overige genoo- den uit het geslacht Bentinck wachten. Toen bet g< zeldscbap zich in de groo'te zaal had teruggetrokken, reden de enorme bagagewagens voor, om zoo vlug mogelijk over de erschillende vertrekken te woiden verdeeld. Maandagavond om half acht had in de eet zaal van het kasteel het feestmaal plaats, waar met den Keizer en de Keizerin aanzaten het gezin Bentinck, de verdere leden der familie van den graaf en de gravin, de dames en heeren van den Kei zerlijken hofstoet, te zamen ongeveer 30 personen. Het Keizerlijk paar vertrok heden, Dinsdagochtend, 10 min. voor tien weer naar Duitsclilaud en wel naar Wetter in West,falen, vanwaar H.H. Majesteiten heden een auomobieltocht naar den Hühen Syburg zullen maken. Daarna begeven zij zich weer naar Wilhelmshöhe bij Cassel. Arme knaap. Maandagmorgen reed een 16-jarigen jongen per fiets over de lleerengracht bij de Uirecht- sehestraat te Amsterdam, toen in tegenover gestelde richting een melkkar de brug op kwam. Door onverzichtig uitwijken van den jongen viel hij onder de kar, en hij kreeg de wielen over de borst. In deerniswekkenden toestand werd hij in een winkel, vanwaar hij per rijwielbrandeard naar het Binnengasthuis werd vervoerd. Kort daarop is de jongen over eden. Droevig ongeluk te Scheveningen Twee kinderen van ongeveer 9 jaar, die Zondag bij het baden in zee nabij den vuur toren te Scheveningen zich te ver waagden, waren op het punt om weg te drijven, toen eenige menschen op het strand het gevaar be merkte, dat de knapen bedreigde. Een brand weerman en een paar burgers begaven zich te water en brachten de beide jongens, die veel water naar binnen hadden gekregen, in be- wusteloozen toestand aan 't strand. Het mocht gelukken bij een hunner de levensgeesten op te wekken, doch de andere b'eek overleden. Het lijkje werd door de poiitie naar de ouder lijke woning gebracht. Eerlijke menschen en oneerlijke. Een vreemdeling verloor Zaterdagavond te Sclie veningen een pakje bankbiljetten ten bedrage van fl000,Jn 10 bankbiljetten van f 100. Verschillende biljetten werden door eerlijke vinders bij de politie terruggebracht. Een juffrouw uit Rotterdam, die ook een biljet bad gevonden, wendde dit ten eigen bate aan. Het bleek alhans, dat zij voor het gevonden geld inkoopen had gedaan. Zij is door de politie aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. Kranige redding. Te De Bilt, getaakte Zaterdag in de diepe breede vaart vlak bij het Koninklijke Nederlaudsohe Meteoroligisch Instituut een tweejarig meisje al spelend te water, ter wijl het aan de waakzaamheid der moeder was ontsnapt. Toen men het ongeluk be merkte, was liet kind reeds in zinkenden toestand. Op het wanhopig geschrei der aan de kant staande moeder, werden de ambtenaren van liet Koninklijk Neder- landsch Meteorologisch Instituut opmerk zaam. Een hunner, de adjunct-directeur Dr. C. Scholten bedacht zich geen oogenblik, doch sp rong door het raam gekleed te water en slaagde er in het kind behouden aan haar moeder terug te geven. Ongeluk aan de Hoek. Men seint uit Hoek van Holland Door de sterke zuiging van de uitgaande Hullboot werden Vrijdagavond de meertrossen van bet alhier aan de ketting liggend Engel- sche s.s. //Franium// verbroken, waardoor dit stoomschip met geweld tegen twee met be- zaltsteen geladen zolderschuiten geslingerd werd, waavan de ankerkettingen braken zoo- dat zij naar zee dreven. Aan een daar liggende Rijnaak werd belangrijke schade toegebracht. Het stoomschip zit nu aan den grond en vraagt een sleepboot. Wat zijn er toch een schooiers op de ■wereld.a, Nog oon paar minuten voor de Alkmaarder tram van halfacht uit Haarlem vertrok, kwam een rijtuig aanrollen, waarin een heer gezeten die nog mee moest, zoo vertelde de „O. H. Ct." Hij betuigde den koetsier zijn dank, dat hij hem nog bijtijds ter bestemde plaatse liud gebraoht. De snorder, zeer gevoelig voor dien dank, vorwaohtte eon extra vergoeding boven het tariel voor zijn betoonde activiteit, dan ook do goede conditie, waarin zijn knol verkeerdo, die dus mede deelgenoot was in het behaalde suooas, en dien iu ruil daarvoor in de gedaohte van zijn baas een excra pprtie haver was toegezogt. De opgeruimde heer stond op het achterbalkon van den tram, en scheen aan betalen niet te denken, alhauB bij deed daarvoor geen moeite. De baas van de knol bedacht op 't oogenblik» kolijk vertrek van de tram, nam de vrijheid om bij mijnbeer opbetaling nan te dringen. Mijnbieer draaide zich om en deed of hij van deu pr^ns geen kwaad wist. Do oetsier, beolemaal niet meer aan een extraatje denkende, maar wel het hem recht matig toekomen in gevaar ziende, raakte opge- woudeu, herhaalde maar nu in minder welgekozen bewoording, zijn verzook. Mjjnheor, zijn rugvlak naar den koetsier gekeerd, bleef doodleuk den andereu kant uitkij ken, en zei nie ts. Hot publiek, hiervan in groote getale getuige koos de zijde van deu koetsier, en begon mee te doen aan 't kabaai. Men maakte aanstalten om mijnheer van 't balkon te sjorren. 't Fluitje van den conduoteur gff 't sein tst vertrek van de tram Mijnheer zwenkte even ora en bracht een laohondo groot aan den koet sier. Deze klopte zijn beestje op den nek en bromde nijdig: "Wat zijn er toch een sobooiers op do wereld Ongeval door den stoomploeg. Men schrijft aan de nN. R. O.// Sinds ruim een week werd de heideontgin- nin£ in de gemeeule Anloo doör (1e aanwezig heid va'' den stoomploeg de Heideontginnings- m aal schappij U recht krachtig vooruit geholpen tn dit indertijd groolsche werk (rok veler aandacht. Zoo ook Vrijdag. Weer had de eene locomotief den reuzenploeg tot zich getrokken en had de andere haar stalen draadketting gevierd, toen deze door de plotselinge spanning begon te zwiepen en eenige nieuwsgierigen, die zich, naaf hel scheen, al te dicht erbij hadden gewaagd, maar al te onzacht aanraakte. M-vrouw en de heer v. 41.. 20 en 23 jaar oud, met hun logee van drnzelfden leeftijd, teerden allen aan de onderbeenen getroiien den beiden eersten werd ieder een beenstuk geslagen; de laatste bekwam slechts een ge- duch e bloeduitstorting. Met rijtuigen werden zij naar de ouderlijke woning te Arnhem vervoerd waar Dr. Fischer, e Zuidlaren, de eerste hulp verleende. De brand te Baamsdonkveer. De Burgemeester vau RaamMonkveer heeft Woensdag een telegram ontvaiigen van den volgenden inhoud 't Loo, 11 Augustus 1909. Hare Majes eit de Koningin draagt mij op haren dank over le brengen voor het draadberieht betreffende de ramp in Uwe gemeente en U te melden dat H. M. ter tegemoetkoming aan den nood der armlastige gezinnen vierhonderd gulden beschikbaar stelt. Hare Majesteits particuliere secretaris jhr. Van Geen, zal deze aangelegenheid verder met U regelen, (get.) Adjudant van dienst, DUMüNCEAU. Slechte gewoonte. Te Zutphen zette Dinsdagmorgen de vrouw van den arbeider P. v. O. baar kind in den locaaltrein naar Deventer. Toen zij heen wilde gaan, wa3 de trein reeds in beweging. Zij sprong er uit, doch geraakte daarbij tusschen de tree plank en het perron. Ernstig in de borst gekwetst, werd zij er tusschen uitgehaald en in het ziekenhuis opgenomen. Verdronken. Dinsdag is te Broek op Langendijk een 3 jarig kind van den heer O. te water geraakt en verdronken. Diusdagmiddag werd onder Benningen uit de Waal opgeviseht het lijk van een 5 jarig knaapje uit Nijmegen, dat Dins dag vermoedelijk spelende te water was geraakt. De Indèpendance Beige zegt Een Antwerpsch blad meldt dat Konin gin Wilhelmina door Nederlandsche per sonen van invloed is aangezocht om iu 1910 de tentoonstelling te Brussel te bezoeken. "Wij hebben getracht bevestiging van dit bericht te krijgen, maar aan de Nederlandsche legatie, waartoe wij ons hebben gewend, heeft men ons geenerlei antwoord gegeven. N. R. Ct. Verschrikkelijk Een verschrikkelijk drama is Zondag te Oterleek afgespeeld. Binds Mei woonde in het dorp een veehouder, J. Vet genaamd, met een aan minnig blond dochtertje, waaraan de man innig gehecht was, hetgeen zich te meer laat begrijpen, als men weet dat het zijn eenig kind was en dat zijn vrouw, toen het geboren word, haar leven daarbij moest laten. Ook woonde bij hem in zijn vader, terwijl een meisje van tusschen de 20 en 25 jaar afkomstig uit Anna Pauwlona, het huishouden bestierde. Vet verwierf zich spoedig aller achting, zijn vriendelijk lief kindje veler genegen heid. Het viel echter al heel gauw op, dat de verstandhouding; tusschen 'i hoofd van het gezin en huishoudster te wen- sohen overliet en evenzoo, dat zij voot het kleine meisje niet zoo hartelijk en voorkomend was, als velen we! gaarne zouden zien. Daarbij kwam, dat zij veel vuldig over den heer des huizes sprak in verband met huwelijksplannen. Meer malen moet zij zich er openlijk over hebben uitgelaten, dat zij hem wilde trouwen, Vet zoo is de algemeene gedachte in het dorp heeft nimmer aanleiding gegeven om aan dat denkbeeld voedsel te geven. Eindelijk vond hij den toestand onhoudbaar en heeft haar den dienst opgezegd. Blijkbaar had ze hierin niet veel lust, want Vrijdag heeft ze nog gevraagd of ze mocht blijven, maar een weigerend antwoord ontvaDgen en Zondag heeft zij den ouden man verzocht of die niet een goed woordje voor haar wilde doen bij zijn zoon, want ze wilde haar betrekking gaarne behouden. Doch ook bij den ouden man vond haar verzoek geen goed onthaal. Maandag zou ze ver trekken. Nu moet ze gezegd hebben „Voor dat het Maandag is zullen jullie nog heel wat beleven." En menschen, die haar Zondagavond nog op straat hadden gezien, verklaarden, dat het hun was opgevallen, dat zij zoo vreemd deed. Maandagochtend, omstreeks half vijf gingen vader en zoon uit melken. De huishoudster en het kindje sliepen beiden nog. Grootvader kwam het eerst thuis, doch vond de deur gesloten. Instinctma tig begreep hij dat er iets vreeselijks gebeurd moest zijn. Ondanks 't vroege 'uur hot was vóór zessen waren er natuurlijk menschen aan den weg, die don ouden man te hulp kwamen. Er werd een raam ingeslagen en aldus kwam men binnen. Allereerst ging men naar iiet. bed vat; 't kindje. Vreeselijk schouw spel De arme kieiue hing daar levenloos in een touw aan de beddekwast. Natuurlijk werd nu outniddelijk naar de huishoudster gezocht. Haar vond men op den zolder zij had na haar afschu welijke misdaad te hebben bedreven ook zichzelf door worging van het leven beroofd. Te voren had zij een briefje aan Vet geschreven, waarin zij hem vroeg een op de tafel liggeud pakje naar haar ouders te zenden. Dat briefje begon aldus „Het leven biedt mij Diets meer. „Je hebt mijn leven verwoest, nu doe ik het jouwe iSoe&tlieoordeeliiig'. (■"'illustreerde Schoolllora voor lVe- «Ierland, door H. HEUKELS. P. Noordhoff, Groningen. Bij dezen 4den druk kunnen wij slechts her halen, dat deze geïllustreerde flora, in hoofdzaken overeenkomende wat de inrichtrng betreft, met de niet geïllustreerde, op onze onderwijsinrichting haar weg heeft gevonden en du9 haar bruik baarheid en voortreffelijkheid heeft bewezen. Als Nederlandsche namen zijn in dezen druk geno men die, welke duor de Commissie voor Nederl. Plantennamen, benoemd door het Hoofdbestuur der Nederl. Natuurhistorische Vereeniging, zijn gekozen. Den gebruiker zal blijken, dat weder nieuw gevonden* planten zijn toegevoegd. Burgerlijke Stand. SOMMELSDIJK. Geboren: Ysbrand, z. v. Cornelia Nelis en Cor nelia de Leeuw; Jan, z. v. Jan van Antwerpen en Jannetje Cornelia Kransse; Dirkje, d. v. Adri- anus Nelis eu Sietje van Wezel; Aren z. v. Jobannis Vroegindeweij en Jannetje van Gulik. Gehuwd: Jan Kransse oud 21 jr. met Adriana Wielhouwer oud 19 jr.Antonie Roetman oud 34jr. met Arendje Vis oud 29jr. Overleden: Aren van Lente oud 68jr. echtge noot van Maatje de Ruiter; Stoffel van Broeke oud 76 jr. echtgenoot van Maria Trommel. MIDDELHARNIS. OndertrouwdPieter Jobannis Groenendijk 28 j. te Sommelsdijk en Lientje Adriana Meijer 25j OUDE TONGE. Geboren: Hendrik Johannis, z. v. M. v. St. Annaland en C. J. de Man. OOLTGENSPLAAT. Geboren Cornelis z. v. Bastiaan de Vos en Neel- tje van den Bolsem; Petrus, Johannis en Wil helmus zoons van Johannis Janse en Jacoba Beljaars; Leendert Arend z. v. Hendrik van Nieuwenhuijze en Leentje MijsJohanna Cornelia d. v. Johannis de Waal en Dingena Huibregtse. OndertrouwdJacobus Johannis Keijmel jm. 32 j. en Lena Beyer jd. 25 j.; Pieter Otsen jm. 22 j. van Willemstad en Sietje Jannetje Vreeswijkjd. 23 j. DIRKSLAND. GeborenStoffel Leendert Eliza z. van Jacob Johannis Troelja en AdriaantjeKastelein; Corne lis z. v. Gabriel Leonard Warnaer en Niesje Durvina Bosschieter. Ondertrouwd: Leendert David Kastelein jm. 24 j. en Johanna Adriana de Man jd. 23 j. Getrouwd: Leendert David Kastelein en Johanna Adriana de Man. MELISSANT. Geboren: Pieter z. van Aren van der Spaan en Teuntje Voordijk. Overleden Neeltje Lodder 68 j. fierk en School. Predikbeurten op Zondag 15 Augustus. NEDERL. HERV. KERK. Sommelsdijk, vm. en 's av. Ds. Westrik. Middelharnis, vm. dhr. P. Koote, van Rotterdam en 's av. Ds. Bruining. Stad aan 't Haringvliet, vm. en nam. Ds. Polhuijs. Don Bommel, vm. en nam. Ds. Emtnen. Ooltgensplaat, vtu. en nam. Ds. Westrik van Ptershil. Oude Tonge, vnt. on nm. Ds. Van Dolder. Nieuwe Tonge, vm. en nam. Ds. Wentiuk. Helkingen, vin. Ds. Addink. Dirkslaud, vm. en nam. Ds. Lammers. Molissant, uam. Ds. Addink van Ilerkingen. Stellendam, 's av. 6 uur Ds. Van der Kooij van Ouddorp. Goedereede, vnt. en um. de Gidts. Ouddorp, vm. en nam. Ds. Van der Kooij. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. eu 's av. Ds. Raman, Etn. pred. te Woeiden. Stad aan 't Haringvliet, vm. en 's av. Ds. Esselink. Den Bommel, leeskerk. Ooltgensplaat, vm. eu 's av. Ds, Dekker. Stellendam, vm. en 's av. Ds. Taal. Ouddorp, vm. eu nam. Ds. Van Duijn. OUD-GEREFORMEERDE KERK. Ooltgensplaat, vm. en 's av. leeskerk. Melissant, vm., nm, en 's av. Ds. Prins van 's Gravenhage. Herkingen, vut., (bev. Ouderlingen) nam. (Doop) en 's av. 5.45 uur Ds. Ruben van Terneuzen. GEREF. GEM. ONDER 'T KRUIS. Dirksland, geen opgaaf. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, vm. Ds. Róssing. EVANGELISATIE. Middelharnis, geen opgaaf. Uoltgensplaat (Langstraat), vm. Ds. Bruiuing van Middelharnis. SOMMELSDIJK.* Donderdagmorgen had in de Herv. Kerk alhier de huwelijksinzegening plaats van Mej. de Gast met de Heer Meijer, onder leiding vau Ds. A. Keuzekamp, naar aanleiding van Ps. 48: 15. De Heer Vletter bespeelde het orgel, wat vanzelf, eenig schoon was. Gerekend uaar het ongewone uur, was het kerkgebouw goed gevuld. OOLTGENSPLAAT. Door de bevoegde auto riteiten werd in hare vergadering van hedenavond besloten, een roeping uit te brengen op Ds. Van Ameide van Schipluiden, als Hervormd predikant naar deze gemeente. DIRKSLAND. Onze vroegere dorpsgenooten de Heeren K. L. Braber en K. de Bonte, onder wijzers bij het Chr. onderwijs, zijn geslaagd, eerstgenoemde voor acte Fransoh en de tweede voor aote Engolsch. GOEDEREEDE.* Dezer dagen slaagde de Heor F. den Eevzamen, onderwijzer te Rotterdam, voor aote Engelsch. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Kamperland gom. Wisse- kerke (als hulpprediker) D. S. v. Veen cand.

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 4